LIFESTYLE

Bezsenność – jak sobie z nią poradzić? Sposoby na bezsenność

BEZSENNOŚĆ – JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ? SPOSOBY NA BEZSENNOŚĆ

 

O niczym innym nie myślę, tylko o tym że wślizgnę się w moją pościel i oddam się w ręce Morfeusza. Jestem tak zmęczona, że nie mam siły przeczytać kolejnej kartki książki.

Co to był za dzień! Pełen spotkań. Wizyt w urzędach. Korków. Trening – 10 km. Przynajmniej  ortodonta odwołał dzisiejszą wizytę – mamy przyjść za tydzień. Byłam w biegu przez cały dzień. Przygotuje jeszcze tylko jedzonko na jutro – staram się zmienić moje stare nawyki żywieniowe :). Zrobiłam wszystko. Idę spać!

Jestem w łóżku, ale sen nie przychodzi. Jak to możliwe, że tak zmęczona, nie mogę zasnąć?

Znacie to, prawda? Praktycznie każdego z nas spotkała bezsenność i nikt jej nie lubi.

Jak walczyć z bezsennością? Każdy ma swoje sposoby, ale jeśli i one zawodzą to proponuje się zastanowić, czy nie popełniamy 7 grzechów bezsenności:

1. Nieprawidłowe odżywianie

Definicja nieprawidłowego odżywiania może być inna dla każdej osoby. Chodzi o to, aby nie przejadać się, ograniczyć cukier oraz „fastfoodowe” produkty. Najważniejsza jest równowaga i umiar.

2. Nadmiar kofeiny

Wiele ludzi uwielbia pic kawę, czarną herbatę czy napoje energetyzujące. Zmęczeni, sięgamy po następną filiżankę „boskiego napoju” w nadziei że nas obudzi i z energią będziemy mogły dokończyć to nad czym właśnie pracujemy. Nic bardziej mylnego, nadmiar kawy, drinków energetycznych, napoi gazowanych zawierających guaranę, coca-coli, kakaa, i herbaty może spowodować nasilenie się niepokoju, nadpobudliwości, czy nawet znużenia. A przecież nie o to nam chodziło.

3. Trening tuż przed snem

Oczywiście, każdy organizm pracuje inaczej, lecz pamiętajmy, że wzmożony wysiłek fizyczny, tuż przed snem, może jedynie pobudzić nasz organizm. Będziemy też tak zmęczeni, że aż nie będziemy mogli zasnąć.

Jeśli masz partnera, nie unikaj jednak seksu przed snem. Seks to bardzo przyjemny wysiłek, po którym niejeden człowiek śpi jak suseł.

4. Za dużo TV, tabletów i telefonów

Pozbądź się telewizora z sypialni, odłóż telefon czy tablet. Według ostatnich badan, przeprowadzonych w Rensselaer Polytechnic Institute w Nowym Jorku, jasne światła ekranów telewizyjnych, telefonów komórkowych czy tabletów, spowalniają wydzielanie się melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację naszego zegara biologicznego  oraz normowanie snu.

5. Kłótnie z partnerem, spory w rodzinie czy kłopoty w pracy

Nigdy, przenigdy nie chodź spać zła czy pokłócona z partnerem – z zaciśniętym w złości sercem i głową pełną wymówek, bo następny ranek będzie równie przykry jak ten wieczór.

Nie zapominaj, że łóżko służy tylko do spania, postaraj się więc odsunąć wszelkie problemy i zasnąć. Rano, wyspana szybciej znajdziesz rozwiązanie problemu.

6. Praca, nauka przed snem

Staraj się nie robić późnym wieczorem niczego, co wymaga pracy mózgu na wysokich obrotach. Postaw na coś relaksującego.

7. Nieodpowiedni komfort snu

Zadbaj o to, by pościel była czysta, materac wygodny, by w pokoju było ciemno: zasłoń okna, wyłącz telewizor czy komputer. Odpowiednia temperatura powietrza (ok. 21 stopni Celsjusza) też ma znaczenie. Zadbaj o ciszę i spokój w pokoju, w którym śpisz. Możesz przed snem zastosować ciepłą kąpiel, która pomoże rozluźnić się i zrelaksować.

Dobranoc 🙂

BEZSENNOŚĆ - JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ? SPOSOBY NA BEZSENNOŚĆ

BEZSENNOŚĆ – JAK SOBIE Z NIĄ PORADZIĆ? Myślę, że każdy kierując się zasadą zdrowego rozsądku i umiaru znajdzie swoje własne SPOSOBY NA BEZSENNOŚĆ.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top