RODZINA

Tablica manipulacyjna – “must have” współczesnego malucha

Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach rodzice większym stopniu przyjmują odpowiedzialność za kształcenie dzieci. Jeszcze do niedawna oczywistym było, do którego przedszkola czy szkoły dziecko będzie uczęszczać . Rodzaj placówki był dedykowany miejscem zamieszkania dziecka. Obecnie rodzice baczniej przyglądają się temu, w jakim środowisku  ich dziecko będzie kształcone i jakie wartości, wiedzę i umiejętności będą mu przekazane. Z roku na rok rośnie liczba szkół i przedszkoli demokratycznych, waldorfskich czy montessoriańskich jak również rodzin pozostających przy edukacji domowej. Zmiany wchodzą w nasze życie a co za tym idzie zaczynamy mieć wybór. Naturalnie większy wybór mają ci z wielkich miast, ale małymi kroczkami do przodu.

Nie chcemy być już rodzicami, zarzucanymi gotowcami (leczenia, żywienia, wychowania), chcemy być rodzicami “poszukującymi najlepszych rozwiązań” dla naszych dzieci. Jesteśmy świadomi tego, że każde dziecko jest inne, nawet dzieci tych samych rodziców mają różne osobowości, temperamenty i potrzeby, Dlatego to, co oferujemy naszym pociechom musi być “szyte na miarę ich potrzeb” tak, aby jak najlepiej stymulowało ich rozwój. Ten trend widoczny jest również w zabawkach. Nie wszytko co się świeci w rękach dziecka jest przysłowiowym złotem. Mądry rodzic patrzy na potrzeby rozwojowe dziecka i tak dobiera zabawki, aby stymulować jego rozwój, a jeśli takowych zabawek nie znajdzie  “szyje je na miarę”.

 

1

 

Doskonałym przykładem zabawki “szytej na miarę” jest tablica manipulacyjna, czy jak kto woli Busy Board. Doskonałe połączenie materiałów stymulujących ciekawość poznawczą z elementami sensorycznymi i możliwością rozwoju małej motoryki. To co nasze dziecko dotknie, zobaczy i poczuje podczas zabawy przy tablicy zależy wyłącznie od nas samych, od naszej kreatywności oczywiście bazującej na potrzebach dziecka.

 

4

 

Tablice rozwijają:

  • chwytanie, manipulacja i ruchy precyzyjne,
  • posługiwanie się przedmiotami oraz samoobsługa,
  • poprzez kontakt z różnymi przedmiotami i ich fakturami tj. drewno, metal, dzianina itd. wspomaga rozwój integracji sensorycznej dziecka,
  • usprawniania koordynację wzrokowo-ruchową oraz grafomotorykę dłoni
  • ćwiczy kontrolę postawy dziecka,
  • ćwiczy zmysł uważnej obserwacji, identyfikacji i lokalizacje różnych przedmiotów
  • rozwój pamięci dziecka,
  • zachęca do odkrywania i poznawania otoczenia,
  • rozwija uwagę i koncentrację dziecka,
  • poznawanie związku przyczynowo – skutkowego.

Tablice możecie zamówić pisząc  do Tablice Manipulacyjne

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top